Menu
Home Page

Holy Trinity C of E Primary School

To be the best we can be – for God, for others and for ourselves

School Clubs

The timetable below outlines the clubs that are timetabled for the first half of the Autumn term, together with the member of staff responsible for the club. Children receive invitations for most clubs and parents are usually asked to respond to invitations to clubs that are running outside the normal school day. It is intended that all children will attend a club/s at some point during the year. Most clubs contribute credits towards the Children's University.
 

Autumn Term (First half) Clubs 2017

Morning / Lunchtime

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

 

 

8.45 School Council (Mrs Mawdsley/Mrs Rankin)

 

Helping Hands Y6

(Mrs Tudor)

 

Junior Ballet  

(Ms Starling)

 

Lunch - Chess Club (Y6) - Mrs Mawdsley

 

 

 

 

 

 

 

8.00am Wake-Up & Shake-Up Club (Infants & Juniors) Mr Shacklady

 

12noon High Five (External Coach) Cage -Mr Ogden

 

 

 

 

After School

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

 

Performing Arts Juniors

(Mrs Harris)

 

Maths Club Y1 

(Ms Siqueira)

 

Brighter Living Family Cooking Club - All Year Groups (Ms Starling)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Active Soccer Y3/4 Dodgeball & Basketball (Hall) Ms Connor

 

British Sign language Club KS2 (Mrs Owers/Mrs Hannah)

 

Y1 Phonics Club (Ms Starling)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Infant Ballet (Hall)

(Miss Starling)

 

Football (Y5/6)

(Mr Shacklady/Mr Ibison) Junior Yard

 

Cross Stitch KS2 (Mrs Owers)

 

Violin Y5 (Y4 Classroom) Mrs Hitchen

 

Junior Eco-Council (Y2 Classroom) - Mrs Babcock)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fencing  Y4/5/6

(Miss Connor) Hall

 

Clarinet KS2 

(Y4 Classroom) - Mrs Harris)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Board Games Club

(Infants - Mrs Mawdsley)

 

Netball (Y4/5/6) - Miss Connor/Miss Hale

 

Little Lifesavers (Y1/2) Miss Hale/Miss Connor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Picture 1
Picture 2
Picture 3
Picture 4
Top